ورود | ثبت نام


آموزش ساخت رادیو AM


نمایش به صورت مرحله مرحله دریافت کد کاردستی
اضافه به مجموعه ها گزارش خطا

آموزش ساخت رادیو AM

ساخت رادیوهای AM بسیار ساده و ارزان است. به کمک چند قطعه می‌توان یک رادیوی AM ساخت که بتواند سیگنال ایستگاه های موجود در 50 کیلومتری شما را دریافت کند. با همراه باشید تا در 13 مرحله چگونگی ساخت یک رادیوی AM ساده را به شما آموزش دهیم.
مرحله 1 -

آموزش ساخت رادیو AM

1- کلیه قطعات مورد نیاز را جمع می کنیم.
مرحله 2 -

آموزش ساخت رادیو AM

2- برای ساخت یک رادیوی AM نیاز به 5 قطعه اصلی داریم.
مرحله 3 -

آموزش ساخت رادیو AM

3- آنتن برای دریافت امواج الکترومغناطیسی و تبدیل آنها به سیگنال‌های الکتریکی
مرحله 4 -

آموزش ساخت رادیو AM

4- گیرنده برای انتخاب بهترین فرکانس مورد نظر که از سوی ایستگاه رادیویی مورد علاقه ما مخابره می‌شود.
مرحله 5 -

آموزش ساخت رادیو AM

5- دیود برای جمع آوری سیگنال‌های قوی و نگه داشتن قسمت‌هایی با سیگنال ضعیف
مرحله 6 -

آموزش ساخت رادیو AM

6- آمپلی فایر برای تقویت سیگنال‌های دریافتی
مرحله 7 -

آموزش ساخت رادیو AM

7- بلندگو برای تولید صدایی که گوش بتواند آن را بشنود
مرحله 8 -

آموزش ساخت رادیو AM

8- توضیح درباره قطعات به صورت جداگانه
مرحله 9 -

آموزش ساخت رادیو AM

9- برای ساخت آنتن تمام چیزی که نیاز داریم یک تکه سیم بلند است. هر چه سیم بلندتر (مثلا 15 تا 20 متر) باشد بهتر است ولی اگر کوتاه تر هم بود مشکلی ندارد. می خواهیم آنتن را به سیم پیچی (کویل-سیم فنر مانند) که دور یک لوله پلاستیکی پیچیده شده است متصل کنیم. عکس زیر دقیقا نشان می دهد که اتصالات شما در نهایت باید چگونه باشد. بلندی این سیم پیچ تقریبا 8 سانتی متر و قطر آن 4 سانتی متر است.
مرحله 10 -

آموزش ساخت رادیو AM

10- وظیفه تیونر یا گیرنده انتخاب ایستگاه‌های مورد نظر ماست. هر کادم از ایستگاه‌های رادیویی با طول موج متفاوتی کار می کند. گیرنده ما از یک سیم پیچ به نام اینداکتور و یک خازن تشکیل شده است. ترکیب اینداکتور (القاگر) و خازن را رزوناتور یا تشدیدگر می گویند و در واقع مداری است که سیگنال‌های اضافی را از سیگنال اصلی دور می کند. رزوناتور در فرکانسی کار می‌کند که توسط اندازه اینداکتور بر مبنای هانری و اندازه خازن بر مبنای فاراد مشخص شده است.

شکل زیر نماد الکتریکی اینداکتور و خازن تشکیل دهنده گیرنده را نشان می دهد. سیم پیچ گیرنده ما از 200 دور سیم با عایق قرمز نازک تشکیل شده است. برای تقویت رادیو از نوار برنجی در انتهای سیم پیچ استفاده می کنیم که تماس الکتریکی را در نقاط مختلف سیم پیچ ایجاد می کند. با چرخش نوار برنجی به اندازه یک پیچ، تماس لغزشی در سیم پیچ ایجاد شده و ضریب القای آن تغییر می‌کند. زمانی که تماس به یکی از دو انتهای سیم پیچ نزدیک باشد، ضریب القا خیلی کم خواهد بود و در نتیجه مدار می تواند بالاترین فرکانس را دریافت کند. اگر تماس به طرف دیگر نزدیک باشد، ضریب القا بزرگ خواهد بود و مدار می تواند فرکانس‌های پایین را بگیرد.
مرحله 11 -

آموزش ساخت رادیو AM

11- شناسنده یا همان دیود ژرمانیوم باعث می شود الکتریسیته در یک مسیر یکطرفه جریان یابد. دیود ژرمانیوم شبیه یک سیلندر شیشه ‌ای کوچک با سیم‌های فلزی است که از یک طرف آن بیرون آمده است.
مرحله 12 -

آموزش ساخت رادیو AM

12- آمپلی فایر باعث تقویت سیگنال های ضعیفی ( چند هزارم ولت ) می‌شود که توسط آنتن و گیرنده دریافت شده‌اند. ما در رادیوهای خود از دو تراشه یا مدار مجتمع برای تقویت سیگنال‌ها استفاده می کنیم. تفاوت های زیادی بین انواع مدارهای مجتمع وجود دارد. مدلی که ما می خواهیم از آن استفاده کنیم آمپلی فایرهای عملیاتی هستند. هر کدام از این آمپلی فایرها مانند یک عنکبوت کوچک با هشت تا پاست! در هر رادیو از دو آمپلی فایر استفاده می کنیم.
مرحله 13 -

آموزش ساخت رادیو AM

13- برای اینکه صدای شبکه های رادیویی پخش شود نیاز به بلندگوهایی داریم که سیگنال الکتریکی را گرفته و به وسیله یک آهنربای کوچک چیزی شبیه یک تکه پلاستیک یا برگه را عقب و جلو کند تا ما بتوانیم صداها را بشنویم. بلندگوهایی که ما در این رادیو استفاده می کنیم نمونه کوچکتری از بلندگوهای استفاده شده در رادیو، ضبط یا تلویزیون‌هاست.


نظرات (1)


خانه و خانواده
فنی و تکنولوژی
الکترونیک و رایانه
غذا و آشپزی
هنر
بازی و سرگرمی
کل کاردستی ها
1032
انسان در طول تاریخ خود همواره به مدد ابزارهای ساخت دست خود به حیات خویش ادامه داده است . پس از ماشینی شدن زندگی انسان و ظهور تکنولوژی های مدرن، نه تنها کارهای دستی از بین نرفته اند بلکه هم تراز هنر دارای ارزشی بیشتر گشته اند. در این میان سایت کاردستی در تلاش است تا بتواند بستری باشد برای عرضه و گسترش این آثار دستی.

درباره کاردستی       تبلیغات       ارتباط با ما       همکاری با ما       اخبار       قوانین و مقرارت