ورود | ثبت نام


کیف پول چرمی دستساز


نمایش به صورت مرحله مرحله دریافت کد کاردستی
اضافه به مجموعه ها گزارش خطا

کیف پول چرمی دستساز

اولین چیزی که شما برای درست کردن یک کیف پول خوب نیاز دارید یک طراحی زیبا و صحیح است. ما یک الگوی ساده با ظاهری شیک و مدرن را برای شما در نظر گرفتیم. ابعاد در نظر گرفته شده مناسب برای حمل پول و کارتهای رایج است. این طرح متشکل از چهار قطعه چرم است.

پس قبل از شروع الگوی آماده چاپ را دانلود کرده و روی یک کاغذ A3 آنرا چاپ کنید.

موارد مورد نیاز

 • چرم
  شما حدوداً اندازه یک کاغذ A3 چرم نیاز دارید. توصیه ما چرم با دباغی گیاهی است، با ضخامت 2 اونس (ضخامت چرم با واحد اونس اندازه گیری می‌شود). میتوانید از چرمهای ۱ یا ۳ انسی هم استفاده کنید که باعث نازکتر یا زخیم تر شدن کیف می‌شود.
  میتوانید از چرم‌های دیگر هم استفاده کنید اما چرم نسبتا باید سفت و سخت باشد.
 • ابزار
  • قیچی
  • تیغ (تیغ ریش تراشی)
  • خطکش
  • پونز (Pushpins)
  • درفش (یا چیزی شبیه یخ شکن تیز)
  • سوزن چرم دوزی
مرحله 1 - مرحله اول - الگو و برش اولیه

کیف پول چرمی دستساز
کیف پول چرمی دستساز

الگوی کاغذی چاپ شده را به دقت برش زده و بر روی چرم اجرا کنید (با مداد رنگی دور الگو خط بکشید).
سپس
قطعات چرم را با استفاده از کاتر یا تیغ به دقت برش دهید. این مهم است که برشها تمیز و صاف باشند. بعد از برش، الگوهای کاغذی را با استفاده از پونز به چرم وصل کنید (مشابه تصویر). حال به وسیله درفش نقطه هایی را که بر روی الگوی اولیه مشخص شده‌اند را سوراخ کنید. این نقطه‌ها محل دقیق دوخت را نشان می‌دهند. سایز سوراخ‌ها باید مناسب برای عبور سوزه و نخ مورد استفاده شما باشد.
مرحله 2 - مرحله دوم - مونتاژ

کیف پول چرمی دستساز

حالا شما آماده مونتاژ قطعات با هم هستند (به تصویر دقت کنید). قطعات کوچکتر A  و B در بالای C، که همه می‌روند در بالای قطعه D. بعد پایین قطعه  D را همراه را پایین قطعات A و B تا زده و بر روه قرار دهید به صورتی که سوراخ‌ها بر روی هم منطبق شوند که این کار در دوخت قطعات به هم بسیار کمک می‌کند. در تصویر خطی نشان داده شده است که دوخت ها باید از کجا شروع شون و در کجا پایان یابند. روش‌های مختلفی برای دوختن چرم وجود دارند اما ما توصیه می‌کنیم از روش دوخت دو سوزنه استفاده کنید، به این صورت که در هر انتها از نخ یک سوزن متصل می‌شود (فیلم‌های آموزشی این نوع دوخت در سایت‌های مختلف موجود است).
مرحله 3 - مرحله سوم

کیف پول چرمی دستساز

برای شروع توصیه می‌کنیم با نقطه چین دوخت آبی رنگ شروع کنید. برای این مسیر حدود ۶۰ سانتیمتر نخ احتیاج دارید.

سوزن از سوراخ اول که بر روی قطعه B هست رد کنید. نخ را آنقدر بکشید تا به طور مساوی در هر دو طرف چرم نخ داشته باشید. یکی از سوزن‌ها را از سوراخ دوم رد کنید و بکشید ( در اینجا شما در حال دوختن دو طرف قطعه b به هم هستید)، در طرف مخالف نیز سوزن را از سوراخ دوم رد کرده و بکشید (در اینجا باید در هر دو طرف چرم به اندازه مساوی نخ داشته باشید). از سوراخ ۴ به بعد شما قطعه B را به قطعه D  وصل می‌کنید و این کار را تا انتهای مسیر آبی ادامه داده. توجه داشته باشید که کوک‌ها محکم باشند. در آخرین سوراخ شما سه قطعه را به هم وصل می‌کنید(توجه کنید که قطعه C در انتها دو سوراخ دارد). در انتها دو سوزن را در طرف داخل کیف نگه دارید.
مرحله 4 - مرحله چهارم - ادامه دوخت (مسیر آبی)

کیف پول چرمی دستساز

برای پایان دادن به مسیر آبی، نخ ها را از دو سوراخ مشترک بین B و C، که در پایین کار قرار دارد رد کرده، بررسی کنید که دوخت خوب و محکم تمام طول مسیر آبی طی کرده و هر گونه تنظیمات لازم را انجام دهید. اگر همه چیز خوب است، شما می‌توانید با زدن سه گره ببالا بر روی هم کا را تمام کنید.
مرحله 5 - مرحله پنجم - دوخت مسیر قرمز

کیف پول چرمی دستساز

در این مرحله مسیر قرمز را همانند مسیر آبی بدوزید.
مرحله 6 - مرحله ششم - دوخت مسیر سبز

کیف پول چرمی دستساز

در این مرحله شما آماده می‌شوید تا مسیر سبز و زرد را بدوزید. اول سوراخی از ۱۸ سوراخ اول مسیرها برای وصل کردن قطعات A و B  به قطعه C است. دوخت با همان روش قبل ادامه می‌دهید تا در انتهای کار به وصل کردن قطعه D می‌رسید و تا پایان کار.
مرحله 7 - اتمام کار

کیف پول چرمی دستساز

در انتها هر دو مسیر سبز و زرد شما گوشه پایین قطعه D را به هم وصل می‌کنید که مطابق تصویر عمل خواهید کرد. و در اینجا کیف چرم دستدوز زیبای شما آماده است.

امیدوارم مورد پسندتون واقع شده باشه.
با آموزش‌ هنرهای دستی هورسان همراه باشید. خوشحال میشم نظراتت ارزشمندتون رو برام بنویسید.


نظرات (0)درباره کاردستی
توسط : هور سان
1

 • تاریخ ارسال1394/01/19
 • بازدید2414
 • پسند ها0

درباره من: هر آن‌چیز که در هورسان گردآوری شده گل‌چینیست از ناب‌ترین دست‌سازه‌های ایران ‌زمین. آثاری که احساس هنرمند در آنها جاری و خصوصیت کاربردی، صفت مشترکشان می‌باشد. هورسان امکان آمیختن هنر اصیل ایرانی، با زندگی روزمره و طبیعت درون شما را میسر ساخته.خانه و خانواده
فنی و تکنولوژی
الکترونیک و رایانه
غذا و آشپزی
هنر
بازی و سرگرمی
کل کاردستی ها
1032
انسان در طول تاریخ خود همواره به مدد ابزارهای ساخت دست خود به حیات خویش ادامه داده است . پس از ماشینی شدن زندگی انسان و ظهور تکنولوژی های مدرن، نه تنها کارهای دستی از بین نرفته اند بلکه هم تراز هنر دارای ارزشی بیشتر گشته اند. در این میان سایت کاردستی در تلاش است تا بتواند بستری باشد برای عرضه و گسترش این آثار دستی.

درباره کاردستی       تبلیغات       ارتباط با ما       همکاری با ما       اخبار       قوانین و مقرارت