ورود | ثبت نام


درست کردن میمون عروسکی با جوراب


نمایش به صورت مرحله مرحله دریافت کد کاردستی
اضافه به مجموعه ها گزارش خطا

درست کردن میمون عروسکی با جوراب

قبلاً توی این کاردستی درست کردن یه خرس عروسکی با جوراب رو بهتون آموزش داده بودم. توی این کاردستی هم می خوام درست کردن میمون عروسکی رو با استفاده از جوراب بهتون آموزش بدم که خیلی ساده ست و هر کسی توی اوقات فراغتش می تونه این عروسک رو درست کنه. این عروسک بامزه می تونه هدیه ی خوبی برای بچه ها باشه. پس اگه علاقه مندید، برای دیدن مراحل کار، با ادامه ی این کاردستی همراه باشید.
مرحله 1 - وسایل مورد نیاز

درست کردن میمون عروسکی با جوراب

برای درست کردن این عروسک به وسایل زیر نیاز دارید :


- یه جفت جوراب طرح دار ( با هر رنگ و هر طولی )

- پشم شیشه یا پنبه برای پر کردن عروسک ( من معمولاً برای درست کردن عروسک ها از محتویات داخل یه بالش کهنه استفاده می کنم. )

- سوزن و نخ با رنگ انتخابی خودتون

- قیچی

اختیاری :

- سوزن و نخ گلدوزی ( اگه نخ گلدوزی ندارید، می تونید صورت میمون تون رو با پارچه بدوزید. )

- سوزن ته گرد

- چشم عروسک

 

وقتی همه ی این وسایل رو فراهم کردید، می تونید درست کردن عروسک رو شروع کنید!
مرحله 2 - برش زدن جوراب

درست کردن میمون عروسکی با جوراب

اولین کار اینه که هر دو لنگه ی جواب تون رو پشت و رو کنید. من در حین کار فهمیدم که اگه جواب ها رو اتو کنم، کارم خیلی راحت تر میشه.

پس جوراب ها رو طوری اتو کنید که قسمت پاشنه ی اون ها وسط جوراب باشه، نه کنار. برای درک بهتر این موضوع می تونید عکس های این مرحله رو نگاه کنید.

بعد از اون، باید اولین جوراب رو برش بزنید که قسمت های اصلی بدن میمون رو تشکیل میدن.

در ادامه باید قسمت پاهای میمون رو برش بزنید. اول قسمت بالای ساق جوراب رو برش بزنید و گوشه های بالای این قسمت رو کمی گرد کنید. بعد وسط جوراب رو پیدا کنید و کل این قسمت رو تا رسیدن به پاشنه ی جوراب برش بزنید. قسمت پایین پاهای میمون رو هم کمی گرد کنید. در حال حاضر قسمت اصلی بدن میمون رو برش زدید!

برش زدن جوراب دوم کمی پیچیده ست؛ شما می تونید با مشاهده ی عکس های این مرحله، قسمت های مختلفی که من از جوراب دوم در آوردم رو مشاهده کنید. از این قسمت ها بعداً به عنوان دست ها، گوش ها، پوزه و دم میمون استفاه خواهیم کرد.

وقتی همه ی قسمت های لازم رو برش زدید، لبه های اون ها رو با سوزن ته گرد به هم وصل کنید تا لوله نشن و بعداً موقع دوخت دچار مشکل نشید.
مرحله 3 - دوختن قسمت اصلی بدن

درست کردن میمون عروسکی با جوراب

دوخت رو باید از لبه ی بیرونی اولین پا شروع کنید. ابتدای نخ رو گره بزنید و بعد سر تا سر قسمت بیرونی پای میمون رو کوک بزنید تا به فاصله ی 5 سانتی متری از بالای اون برسید. ( این کار رو باید برای هر دو پای میمون انجام بدید، بنابراین باید قسمتی رو باز بگذارید تا از اون قسمت بدن میمون رو با پنبه یا پشم شیشه پر کنید. ) انتهای این قسمت رو گره بزنید و دنباله ی نخ رو قیچی کنید.

در ادامه این مرحله رو برای پای دوم هم تکرار کنید.
مرحله 4 - اضافه کردن چشم ها

درست کردن میمون عروسکی با جوراب

حالا قسمت دوخته شده رو موقتاً به سمت "رو"برگردونید و خیلی کمرنگ محل چشم ها رو علامت بزنید.

بعد سعی کنید با قیجی یه سوراخ خیلی خیلی کوچیک – در قسمت علامت زده شده – ایجاد کنید.

یادتون باشه که به خاطر جنس استرچ جوراب، هر چی سوراخ ایجاد شده کوچیک تر باشه، بهتره.

وقتی سوراخ ها رو ایجاد کردید، چشم ها رو تو جای خودشون قرار بدید. بعد با یه دست چشم ها رو نگه دارید و با دست دیگه دوباره جوراب رو پشت و رو کنید.

این قسمت از کار که می خوام توضیح بدم کاملاً اختیاریه، اما اگه عروسک رو برای یه بچه ی کوچیک درست می کنید، بهتره که انجامش بدید. یکی از قسمت های بالای ساق جوراب رو که توی مراحل قبل برش زده بودید بردارید و یه تیکه برای پشت چشم عروسک ازش ببرید. بعد روی اون دو تا سوراخ ایجاد کنید و به همراه یه قطعه ی فیکس کننده، به پشت چشم های میمون اضافه کنید. این کار باعث میشه چشم ها تو جای خودشون ثابت بمونن و بچه ی کوچیک نتونه اون ها رو در بیاره و داخل دهانش بذاره.

حالا می تونید دوباره جوراب رو به سمت رو برگردونید.
مرحله 5 - پر کردن بدن میمون

درست کردن میمون عروسکی با جوراب
درست کردن میمون عروسکی با جوراب

پنبه یا پشم شیشه رو بردارید و از قسمت پای میمون که باز گذاشته بودید، شروع به پر کردن کنید. بعد این کار رو برای همه ی قسمت ها ادامه بدید و در همین حین به بدن عروسک شکل بدید.

وقتی کار پر کردن رو به اتمام رسوندید، باید قسمت باز رو بدوزید.
مرحله 6 - دوختن قسمت پوزه و دهان میمون

درست کردن میمون عروسکی با جوراب
درست کردن میمون عروسکی با جوراب

این قسمت یه کم مشکل تر از مراحل دیگه ست؛ چون باید پوزه رو صاف نگه دارید و دوخت رو هم خیلی ظریف و جوری که معلوم نباشه بزنید.

 اول از همه، پوزه رو با سوزن ته گرد به صورت وصل کنید. بعد موقتاً مقدار کمی پنبه داخل پوزه پر کنید. سر نخ رو گره بزنید و از یه سمت شروع به دوختن کنید تا به قسمت بالا برسید. دنباله ی نخ رو نبُرید چون به این صورت ادامه ی کار رو راحت تر می تونید انجام بدید.

حالا باید از نخ گلدوزی تون استفاده کنید. داخل پوزه رو خالی کنید و یه تیکه ی بلند از نخ گلدوزی تون ببرید. بعد انتهای نخ روگره بزنید و دوخت رو طوری شروع کنید که گره داخل بدن میمون بیفته و دیده نشه. حالا دو تا سوراخ بینی میمون و بعد دهان میمون رو بدوزید. بعد نخ رو به قسمت پشت کار و نزدیک جایی که اولین گره رو زده بودید ببرید و اون رو یک بار دیگه گره بزنید. در انتها، دنباله ی نخ رو هم قیچی کنید.

حالا دوباره پوزه رو پر کنید و به طور کامل به صورت بدوزید.
مرحله 7 - بازو ها، گوش ها و دم

درست کردن میمون عروسکی با جوراب
درست کردن میمون عروسکی با جوراب
درست کردن میمون عروسکی با جوراب

درست کردن میمون عروسکی با جوراب
درست کردن میمون عروسکی با جوراب
درست کردن میمون عروسکی با جوراب

حالا بازو ها و دم رو بدوزید و یه قسمت از بالای اون ها رو برای پر کردن باز بذارید. بعد از پر کردن و دوختن قسمت باز، این تیکه ها رو به بدن میمون بدوزید.

خب میمون عروسکی تون آماده شد!

امیدوارم از این کاردستی لذت برده باشید.


نظرات (0)


خانه و خانواده
فنی و تکنولوژی
الکترونیک و رایانه
غذا و آشپزی
هنر
بازی و سرگرمی
کل کاردستی ها
1032
انسان در طول تاریخ خود همواره به مدد ابزارهای ساخت دست خود به حیات خویش ادامه داده است . پس از ماشینی شدن زندگی انسان و ظهور تکنولوژی های مدرن، نه تنها کارهای دستی از بین نرفته اند بلکه هم تراز هنر دارای ارزشی بیشتر گشته اند. در این میان سایت کاردستی در تلاش است تا بتواند بستری باشد برای عرضه و گسترش این آثار دستی.

درباره کاردستی       تبلیغات       ارتباط با ما       همکاری با ما       اخبار       قوانین و مقرارت