ورود | ثبت نام


آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)


نمایش به صورت مرحله مرحله دریافت کد کاردستی
اضافه به مجموعه ها گزارش خطا

آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)سلام! من سال ها روی این آکواریوم کوچک کار کردم و دیدم کار جالبیه و جواب میده. بنابراین می خوام ساخت اونو اینجا به اشتراک بذارم و مطمئنم که بچه ها و والدینشون عاشقش میشن. این یه آکواریومه که تقریبا نیازی به نگهداری نداره و گیاهای زنده و حلزونا داخلش هستن. ارزونه، ساختنش راحته، جنبه تزئینی داره، میکرو اکوسیستم بسته و پایداری داره، دربش کاملا بسته نمیشه بنابراین شما همیشه می تونین توی اون مداخله کنین، گیاها و حلزونا می تونن واسه هفته ها داخلش دووم بیارن حتی شاید یه ماه، بدون دخالت شما، برای بچه هایی که پیش دبستانی میرن هم مناسبه و درنهایت قابل حمله.
مرحله 1 - نحوه ی کار کردن این کاردستی
تنها چیزی که این کاردستی نیاز داره یه کم نور از بیرونه که باعث رشد و ادامه پیدا کردن متابولیسم گیاهاتون می شه. حلزونا از اکسیژنی که گیاها تولید می کنن استفاده می کنن و زنده می مونن و جلبکای ریز روی گیاها و بدنه ی ظرفو می خورن و خودشون دی اکسیدکربن و نیتروژن تولید می کنن که برای گیاها لازمه و به این ترتیب این چرخه زنده می مونه و به حیاتش ادامه می ده.بنابراین نیازی نیست به حلزونا غذا بدین شاید فقط گاهی اینکارو انجام بدین!
می تونین اگه دوس دارین هر چند وقت یه بار بازش کنین، به حلزونا غذا بدین، در صورت لزوم آب داخلش رو عوض کنین. البته نسبت به آکواریومهای معمولی، خیلی کم به نگهداری شما احتیاج داره. ضمنا گیهاهایی رو استفاده می کنیم که توی شرایط خیلی سخت تر رشد میکنن و کار کردن باهاشون توی این شرایط بی دردسرو راحته.
پیشنهاد می کنم در بطری رو بسته نگه دارین تا آب تبخیر نشه و دردسری براتون بوجود نیاد. فقط گاهی برای غذا دادن به حلزونا و یا وقتی دیدین آب جلبک زده برای عوض کردن آب بازش کنین.
اگه بازم می ترسین حلزونا خفه بشن، یه شکاف خیلی کوچولو روی درپوش درست کنین. اما تا زمانی که گیاه زنده اون تو دارین و نور هم بهش می رسه، حلزونا حالشون خوبه.
مرحله 2 - مواد و وسایل لازم

آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)اونچه لازم دارین شامل:
بطری های شیشه ای با یه درب غیر قابل نفوذ (0.25 تا 0.5 لیتر اندازه ی مناسبیه)
خاک:
من از شن سیاه طبیعی استفاده کردم (رنگش مصنوعی نیست) و از یه مغازه ی لوازم آکواریوم اونو تهیه کردم. میشه از خاک و شن معمولی هم استفاده کرد فقط خوب بشورینش تا زمانی که وقتی اونو آبکشی می کنین زلال بشه.
گیاهای کوچک آبزی. من از آنوبیا بارتری استفاده کردم. که به جای برگای کم و بزرگ، برگای کوچک و زیاد درست می کنه. بعضی گونه های خزه هم برا این کار بد نیستن. پیشنهاد من اینه که از گونه هایی که دیر رشد می کنن استفاده کنین.
حلزون ها:
اگه حلزونی داخل بطری نذارین کم کم جلبک اونو مسدود می کنه. برای هر 0.25 لیتر از محدوده ی کارتون، 2 حلزون از گونه یPlanorbarius corneus)) یا 4-3 تا حلزون کیسه ای از نوع  (Physella acuta) داخلش بذارین.
سنگ ها (اختیاری):
برای تزئین و غیر مینیاتوری شدن منظره ی کارتون، میتونین از یه تکه سنگ که رنگش با رنگ خاکتون هماهنگ باشه استفاده کنین. من سنگ ورقه ای، سنگای آتشفشانی یا سنگریزه و یا سنگ چخماق رو پیشنهاد می کنم. چون واکنشی به آب اطرافش نشون نمیده. از ماسه سنگ و سنگ آهکی استفاده نکنین.
آب:
به نظر خیلی واضح و روشنه اما:
من پیشنهاد می کنم از آب یه آکواریوم که داخلش گیاهای سالم و ماهی داشته استفاده کنین. مثلا حداقل چند ماه قبل درست شده باشه. این آب باکتری ها و جلبک های لازم برای متابولیسم و فرآیندهای رشد مواد مغذی برای کار بسته ی شما فراهم می کنه. آب شیر ممکنه مناسب باشه یا نباشه. دقت کنین کلر و مس نداشته باشه. اگر اینطور نبود آب رو باز کنین بذارین آب سرد برای چند لحظه باز باشه بعد ظرفتونو با اون آب پر کنین و بذارین یه مدت بمونه تا به دمای اتاق برسه و بعد ازش استفاده کنین. دقت کنین بعضی کتری ها فیلتر لوله ای مسی دارن بنابراین اگر آب شیر جوشیده استفاده کنین برای حلزونا کشندست.

ابزارها:
یه قاشق کوچولو برای ریختن خاک 
انبرک دراز یا چاپ استیک برای نظم دادن به گیاها و تزئینات
مرحله 3 -

آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)
آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)خاک رو اضافه کنین
یه کم آب اضافه کنین تا خاک ته نشین بشه. آب رو اضافه کنین و یه کم بطری رو تکون بدین تا خاک به طور یکنواخت جا بیفته.

گیاها رو اضافه کنین
اگر خاک خوب خیسونده شده و یکنواخت شده، گیاها رو اضافه کنین. به طور اختیاری می تونین از سنگا استفاده کنین تا جاشون ثابت بشه.
اگر از آنوبیا استفاده میکنین دقت کنین ساقشو دفن نکنین چون می پوسه. ساقه رو بالای خاک قرار بدین و ریشه ها داخل خاک رشد می کنن.

با دقت مقدار بیشتری آب اضافه کنین.
مرحله 4 - حالا باید ساکنین رو به خونه ی جدیدشون معرفی کنین

آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)
حلزونا رو داخل بذارین. به مرحله دو مراجعه کنین تا متوجه بشین واسه حجم کار شما چه تعداد حلزون لازمه. 
بیشتر از میزان پیشنهاد شده اضافه نکنین، چون حلزونا از گرسنگی می میرن. کمتر هم اضافه نکنین چون آکواریومتون بعد از زمان کوتاهی پر از جلبک می شه. 
مرحله 5 - تقریبا تمام شد

آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)
آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)
بطری رو تا جایی که می شه با آب پر کنین. (تا 1 سانتی متر زیر لبه ی بطری) و درپوشو بذارین.
نگران حبابا و یا آب کدر نباشین. یه کم وقت لازم داره تا جا بیفته و خودش شفاف می شه.
توجه: تمام بطری رو پر نکنین و یه کم برای هوا هم فضا بذارین. حلزونایی که پیشنهاد کردم شش دارن و نه آبشش. وقتی توی آب فرو رفتن هم می تونن نفس بکشن. اما باید کیسه هاشونو با هوا پر کنن تا بتونن از آب اکسیژن دریافت کنن. در غیر اینصورت یه جورایی غرق می شن.
مرحله 6 - تمام شد!

آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)
آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)
آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)

آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)
آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)
آکواریوم در بطری شیشه ای(بدون نیاز به نگهداری)

دقت کنین هر چند وقت یه بار بهش سر بزنین. درشو بردارین داخلشو بو کنین و اگر بوی تعفن میداد بدونین یه جای کار اشتباهه. آبش رو عوض کنین و یا نسبت گیاه به حلزونارو دوباره به تعادل برسونین.
بطری رو زیر نور مستقیم نذارین. یه جای روشن کافیه. اما نور مستقیم ممکنه حلزونا رو بکشه. دمای 5 تا 25 درجه سانتی گراد برای حلزونا کافیه. 
اگر متوجه شدین که حلزونا دارن از برگای سبزتون به جای جلبکا تغذیه میکنن کمی بهشون غذا بدین. مثلا یه بار در هفته به اندازه ی خیلی خیلی کم غذای ماهی براشون بریزین.


نظرات (4)


خانه و خانواده
فنی و تکنولوژی
الکترونیک و رایانه
غذا و آشپزی
هنر
بازی و سرگرمی
کل کاردستی ها
1032
انسان در طول تاریخ خود همواره به مدد ابزارهای ساخت دست خود به حیات خویش ادامه داده است . پس از ماشینی شدن زندگی انسان و ظهور تکنولوژی های مدرن، نه تنها کارهای دستی از بین نرفته اند بلکه هم تراز هنر دارای ارزشی بیشتر گشته اند. در این میان سایت کاردستی در تلاش است تا بتواند بستری باشد برای عرضه و گسترش این آثار دستی.

درباره کاردستی       تبلیغات       ارتباط با ما       همکاری با ما       اخبار       قوانین و مقرارت