ورود | ثبت نام


بافتن ماهی کاموایی


نمایش به صورت مرحله مرحله دریافت کد کاردستی
اضافه به مجموعه ها گزارش خطا

بافتن ماهی کاموایی
بافتن ماهی کاموایی

کاموا های رنگارنگ و میله های کاموا بافیتون رو بیارید که میخوایم چندتا ماهی کوچولو ببافیم با هم. 
مرحله 1 - کاموا و میله

بافتن ماهی کاموایی

چند تا کاموای رنگ روشن و خوشرنگ انتخاب کنید. و یک جفت میله 3 میلی متری هم لازم داریم. من از کاموای سه میلی متری استفاده کردم چون بافت زیبایی رو به بافتنی میده. برای شروع از رنگ قرمز روشن استفاده کردم.
مرحله 2 - دم ماهی

بافتن ماهی کاموایی
بافتن ماهی کاموایی

بافتن رو از دم ماهی شروع کنین. برای شروع 12 جفت گره  بزارید . و شروع کنید به بافتن یک ردیف رو کامل ببافین . بافت رو یکی از زیر یکی از رو یعنی به حالت کشباف انجام بدین. از ردیف دوم به بعد  توی هر رجی هم که میبافین یک دونه رو کم کنید. که بعد از بافتن چند رج دم ماهی به شکل مثلث دربیاد . همونطوری که توی تصویرها میبینین. اگر خواستین دم ماهی بلندتر باشه با گره های بیشتری شروع کنین. پس دقت کنین از 24 گره شروع کردیم و در هر رج یکی کم کردیم. برای کم کردن دو تا دونه ی آخر رو یکی کنین و با هم از روی میله بردارین.

من معمولا دونه ی اول هر ردیف رو هم نمیبافم و همینطوری روی میله میزارم اینطوری بافتمون تمیزتر درمیاد.

بعد از اینکه تعداد گره ها به دو جفت یا سه جفت رسید، سه رج رو بدون کم کردن ببافین
مرحله 3 - بدنه ماهی

بافتن ماهی کاموایی
بافتن ماهی کاموایی

بعد تموم شدن دم ماهی اگر دوست داشتین کاموا رو عوض کنین که بدن ماهی یک رنگ دیگه باشه. بعد از همون قسمت دم شروع کنین به بافتن و توی هر ردیف از راست فقط یک دونه اضافه کنید به گره ها. برای اضافه کردن دوتا گره رو توی گره میبافیم. بافنن به همین روش رو ادامه بدین تا به 24 گره برسین.

بعد یک رج رو کامل ببافین.

می تونید توی این قسمتها از کامواهای دلخواهتون استفاده کنین برای طرح دادن به ماهی .

کم کردن گره ها برای سر ماهی

برای قسمت سر ماهی دوباره شروع میکنیم به بافتن و توی هر ردیف یک گره رو دوباره کم میکنیم تا به دو جفت برسیم. بعد این دوجفت رو ببندید به این صورت که دوتا رو با هم ببافین دونه ی بافته شده رو دوباره روی میله برگردونید و با دونه بعدی به هم ببافید و دوباره همین کار رو ادامه بدین بعد آخرش فقط یک دونه میمونه که کاموا را ببرین و از توی گره دربیارید . حواستون باشه همینطوری نکشید کاموا رو که هر چی بافتین باز شه.
مرحله 4 - بافتن دوباره

بافتن ماهی کاموایی

این بافتی که انجام دادین فقط برای یک طرف ماهی بود و باید عین همون رو دوباره ببافین برای طرف دیگه ی ماهی.
مرحله 5 - دوختن دو طرف

بافتن ماهی کاموایی

بعد از اینکه دومی رو هم بافتین اونها رو از طرف روی کار روی هم قرار بدین و از نوک بینی ماهی مثل تصویر به هم بدوزین . انتهای دم ماهی رو باز بزارین و ندوزید.

از قسمت دم که دوخته نشده ماهی رو به برگردونید به سمت رو و داخل ماهی رو با پنبه یا پشم شیشه یا چیزی شبیه این دو پر کنید اگه خواستید ماهی تپل باشه کامل داخل ماهی رو پر کنید. بعد از اینکه به اندازه ی کافی ماهی پر شد خیلی تمیز انتهای دم ماهی رو هم به هم بدوزید.
مرحله 6 - تغییر دادن ماهی

بافتن ماهی کاموایی
بافتن ماهی کاموایی

ببینید الان یک ماهی پرشده دارین و میتونید این ماهی رو به روش های مختلفی تزئین کنید. براش چشم بزارید (البته در هر دو طرف) یا یک لب خندون ! من اینجا یک خط قرمز در هر دو طرف برای جدا کردن سر و بدن ماهی اضافه کردم. مثل تصویر می تونید قسمتی از بدنه ماهی رو هم بدوزید تا قسمت باله های ماهی هم مشخص بشه. باز هم میتونید برای زیباتر شدن ماهی کوچولو روی دو طرف اون چند تا گل کوچک هم اضافه کنید.
مرحله 7 - انواع طرح های مختلف برای ماهی

بافتن ماهی کاموایی
بافتن ماهی کاموایی

اینجا چند تا دیگه از طرح های زیبا و ساده رو که میتونید برای ماهی در نظر بگیرید گذاشتم. برای ماهی آبی که توی تصویر میبینید .از 16 جفت شروع کنید و توی دو ردیف اول 6 دونه رو کم کنین. و بعد مثل قبل یکی یکی کم کنید. می تونید چند تا تار کاموا رو هم به دم ماهی اضافه کنید.

نزارید ماهی کوچولو تنها باشه و چند تا دوست رنگارنگ هم براش ببافین. J

منبع


نظرات (1)


خانه و خانواده
فنی و تکنولوژی
الکترونیک و رایانه
غذا و آشپزی
هنر
بازی و سرگرمی
کل کاردستی ها
1032
انسان در طول تاریخ خود همواره به مدد ابزارهای ساخت دست خود به حیات خویش ادامه داده است . پس از ماشینی شدن زندگی انسان و ظهور تکنولوژی های مدرن، نه تنها کارهای دستی از بین نرفته اند بلکه هم تراز هنر دارای ارزشی بیشتر گشته اند. در این میان سایت کاردستی در تلاش است تا بتواند بستری باشد برای عرضه و گسترش این آثار دستی.

درباره کاردستی       تبلیغات       ارتباط با ما       همکاری با ما       اخبار       قوانین و مقرارت